Mentorski program
posao od kuće

Kako sam postala Virtuelni Asistent i počela da radim posao od kuće? [moja priča]

Nov 21, 2024

Jedina želja mi je bila da radim od kuće kako bih bila uz svoju porodicu. U tom momentu nisam mogla da zamislim da budem odvojena od svoje dece po jedanaest sati svaki dan. Odlučila sam da dam otkaz na “sigurnom” poslu u evropski poznatoj kompaniji. Bez rezervnog plan i primanja.

Kako sam počela da radim posao od kuće?

Imala sam razne ideje ali nisam imala način kako da ih sprovedem. Da se bavim keteringom, da šijem torbe, da se bavim dekupažom. Ali prostor u kom smo tada živeli je bio mali. Jedino “oruđe za rad” koje sam imala je bio laptop a rad na njemu nije zahtevao puno mesta niti adaptaciju radnog prostora.

Znala sam da je rešenje svih problema rad online.

Za mene je to bila win-win situacija. Odlučila sam da iskoristim znanje koje sam imala iz oblasti marketinga i brendinga za šta sam se školovala, i da se dodatno obučim da radim ono što volim.

Rad online je tada bio manje poznat i zastupljen nego danas. Znala sam da programeri rade online. Čak sam i učila godinu dana programiranje. Ali mi nije baš išlo tako da sam odlučila da slušam svoje srce i da krenem da radim ono što me jako interesuje i što volim.

Sasvim slučajno, dok sam sedela u kafiću i razgovarala sa jednim prijateljem koji je programer, čula sam za platformu Upwork. To je za mene bilo pravo otkrovenje! Svi moji dotadašnji planovi i želje da radim od kuće počeli su da dobijaju potpuni smisao. Osetila sam da sam konačno na pravom putu i da ću ako se potrudim, sigurno uspeti.

Kako sam pronašla online posao od kuće?

Odmah sam se bacila na istraživanje platforme Upwork, ali nisam stala samo na tome.

Paralelno sam bila vrlo aktivna i na LinkedIn-u, gde sam gradila mrežu i pratila stručnjake u oblasti marketinga, brendinga i grafičkog dizajna. Iako sam probala još jednu platformu za freelance poslove, ubrzo sam shvatila da ne donosi rezultate i da samo trošim dragoceno vreme.

Fokusirala sam se na Upwork i LinkedIn, verujući da će se trud isplatiti.

Ispostavilo se da sam bila u pravu.

Prvi posao sam dobila već nakon tri nedelje na Upworku – dizajnirala sam logo za jednog klijenta. Taj prvi uspeh dao mi je ogromno samopouzdanje i motivaciju da nastavim. Kako sam konkurisala na nove poslove, jedan za drugim su počeli da stižu. Svaki zadatak bio je prilika da pokažem svoje veštine i unapredim ih.

Krenula sam sa izradom logoa i vizit karti, a zatim sam prešla na ozbiljnije materijale. Klijente sam pronalazila na različite načine, a svaki novi posao otvarao je vrata sledećem. Na Upwork-u, platformi na kojoj sam započela, aktivno sam tražila poslove i konkurisala na one koji su mi odgovarali.

Ali nije bilo lako.

Kada tek počinjete, suočavate se sa brojnim izazovima. Prijavite se na desetine poslova, a odgovora nema. Tišina. Nekada pomislite da ste možda negde pogrešili – u prijavi, portfoliu, možda niste dovoljno dobri?

I svaki put kada vas odbiju, osećate to kao udarac na vaše samopouzdanje.

Bilo je situacija kada bi me klijenti kontaktirali i tražili da izađem s platforme UpWork i pređem na Telegram, obećavajući siguran posao bez provizija. Iako deluje primamljivo kada očajnički želite posao, znala sam da to nije profesionalno niti sigurno. Morala sam biti oprezna i držati se svojih principa, čak i kada mi je delovalo da gubim priliku.

Najgore su bile one noći kada se pitate da li sve ovo ima smisla. Da li će neko ikada prepoznati vaš trud? Da li ćete uspeti da pronađete klijenta koji zaista vidi vašu vrednost? Ali svaki put kada bih poželela da odustanem, setila bih se zašto sam uopšte krenula – da stvorim karijeru koja mi omogućava da budem uz svoju porodicu i radim ono što volim.

U takvim trenucima upornost je bila ključna.

Kada nisam dobila odgovor, trudila sam se da poboljšam svoje prijave.

Kada sam dobila odbijenicu, analizirala sam gde mogu da budem bolja. Svaki put sam učila nešto novo i nastavila dalje. Jedan odgovor, jedna šansa – to je sve što vam treba da započnete, ali morate biti spremni da prođete kroz teške trenutke kako biste došli do toga.

I na kraju, taj trud se isplatio.

Prvi posao koji sam dobila bio je mala pobeda, ali i potvrda da sam na pravom putu. Svaka prepreka me je naučila kako da budem bolja, brža i profesionalnija. A kada klijenti vide vašu posvećenost, vrata počinju da se otvaraju jedna za drugim.Ubrzo sam počela dobijati poslove i izgradila sam solidnu reputaciju kroz pozitivne ocene i preporuke.

Paralelno s tim, bila sam vrlo aktivna na LinkedIn-u, gde su klijenti počeli da pronalaze mene. Deljenjem svog iskustva, povezivanjem sa ljudima iz industrije i konstantnim prisustvom, polako sam privlačila pažnju onih kojima su trebale moje usluge. Preporuke zadovoljnih klijenata takođe su počele da igraju značajnu ulogu – kada obaviš dobar posao, klijenti te rado preporuče dalje.

Testimonijali koje sam dobijala bili su moja najbolja reklama i svaki novi zadovoljan klijent značio je više posla u budućnosti.

Još jedan važan aspekt bile su zajednice virtuelnih asistenata.

Kroz različite grupe i forume, povezivala sam se s kolegama, razmenjivala iskustva i pronalazila dodatne prilike za saradnju. Tako je moj krug klijenata postajao sve širi i raznovrsniji.

Online posao donio mi je odlične klijente

Kroz rad na različitim projektima, upoznala sam divne klijente koji su prepoznali moj trud i pružili mi priliku da se dalje razvijam. Bilo je tu dodatnih angažmana, ali i mentorske podrške, jer su mnogi od njih videli moj potencijal i bili voljni da me uvedu u nove oblasti.

Ti prvi kontakti su mi omogućili da neprekidno učim nove veštine i da se prilagođavam sve zahtevnijim projektima.

Tada su se zaista otvorila vrata sveta virtuelnih asistenata. Počela sam da shvatam koliko je taj posao raznolik i koliko mogućnosti nudi. Svaki novi zadatak bio je prilika za rast, a svaki novi klijent prilika da izgradim dugoročne odnose i postanem sve bolja u onome što radim.

Posao od kuće doneo mi je više slobode

Raditi kao virtuelni asistent za mene je značilo više slobode, ali i konstantnu potrebu za učenjem i prilagođavanjem – što mi je donelo ogromno zadovoljstvo.

Vremenom sam se specijalizovala za platformu Kajabi, koja se koristi za kreiranje online kurseva, web sajtova, email marketinga i mnogo više.

Kako sam razvijala svoje veštine i usavršavala se u toj oblasti, postala sam svetski priznati ekspert. Ta specijalizacija mi je otvorila mnoga vrata i omogućila mi da postignem veći uspeh, ali i da značajno povećam svoje prihode.

Klijenti su znali šta mogu da očekuju od mene i bili su spremni da plate više za kvalitet i stručnost. Iz tog razloga, svima preporučujem da se specijalizuju za nešto što vole i u čemu se dobro snalaze. Umesto da nude sve i svašta, bolje je kreirati paket usluga koji se fokusira na jednu oblast, jer to povećava vrednost i kredibilitet vašeg rada.

Tokom svog rada sam upoznala divne klijente širom sveta ali sam oduvek najbolje funkcionisala sa klijentima iz SAD.

Kada je došlo vreme da postavim cenu za svoje usluge, iskreno, to mi je bilo jedno od najizazovnijih iskustava.

Na početku nisam bila sigurna koliko da naplatim, jer sam želela da dobijem posao, ali i da se ne potcenim. Uvek je bilo tog unutrašnjeg glasa koji me je podsećao da je ovo novi početak i da mi treba iskustvo, ali sam istovremeno znala koliko vredim i koliko truda ulažem u svaki projekat.

Na početku sam naplaćivala niže iznose nego što sam sada svesna da je bilo potrebno, što je uobičajeno za mnoge koji tek ulaze u freelance svet.

Ipak, kako su se projekti nizali, postepeno sam podizala cene jer sam sticala iskustvo i dobila poverenje klijenata. Što više povratnih informacija i preporuka sam dobijala, to mi je bilo lakše da se postavim profesionalno i da definišem jasne uslove rada i plaćanja.

Nije uvek bilo lako naplatiti, posebno na početku, ali vremenom sam razvila sistem.

Koristila sam freelance platforme poput Upwork-a, gde je naplata automatski regulisana preko sistema, što je olakšavalo posao. Van tih platformi, kada sam radila direktno s klijentima, trudila sam se da uvek postavim jasne uslove na početku saradnje, uključujući način plaćanja, rokove i uslove za eventualne izmene.

Iskustvo u vezi s naplatom postalo je lakše s vremenom, ali ono što sam naučila jeste da je važna komunikacija i transparentnost. Kada je klijentima jasno koliko vredi vaš rad i kada unapred postavite pravila, sve ide mnogo lakše.

Kako lakše krenuti u online posao od kuće?

Kroz svoj mentorski program POSTANI VA ZA 2 MESECA, trudim se da svojim polaznicima maksimalno olakšam proces započinjanja posla od kuće.

Znam koliko može biti izazovno započeti posao virtuelnog asistenta bez iskustva, ali uz pravu podršku, sve postaje mnogo jednostavnije. Zato sam pokrenula pripravnički program za njih.

Pružanje jasnih smernica i strukture

Prvo što radim jeste da pružim jasne smernice i strukturu – od osnova postavljanja profila na freelance platformama do toga kako pronaći prve klijente i postaviti adekvatnu cenu za svoje usluge.

Jedan od najvećih strahova koje VA početnici imaju jeste upravo strah od nepoznatog, a moj cilj je da kroz praktične savete i konkretnu pomoć učinim taj proces što manje stresnim.

Podrška u razvijanju samopouzdanja

Takođe, trudim se da ih podržim u razvijanju samopouzdanja.

Verujem da je za početnike izuzetno važno da imaju nekoga ko će ih motivisati i pomoći im da prevaziđu sumnje u sebe. Zbog toga radim s njima na postavljanju ciljeva, organizaciji vremena, i pronalaženju posla koji im zaista odgovara.

Razvoj tehničkih veština

Deo mog programa je posvećen i tehničkim veštinama, koje često deluju zastrašujuće. Na primer, kroz treninge obučavam VA kako da koriste alate koji su neophodni za uspešan rad online, poput alata za projektni menadžment, komunikaciju i dizajn. Na taj način stiču sigurnost u svoj rad.

Zajednica virtuelnih asistenata

Na kraju, tu je i zajednica.

Virtuelni asistenti početnici ne rade sami, već su deo podržavajuće grupe u kojoj mogu deliti svoje izazove i uspehe, dobijati savete i biti inspirisani pričama drugih koji su prošli kroz slične situacije. Kroz ovu zajednicu, polaznici uče da njihov uspeh ne zavisi samo od individualnog truda, već i od međusobne podrške i zajedničkog rasta.

Pripravnički program za virtuelne asistente

U okviru mog pripravničkog programa, polaznici mentorskog programa imaju jedinstvenu priliku da se povežu sa preduzetnicama i preduzetnicima sa prostora Balkana. Ova saradnja omogućava im da vežbaju svoje veštine na stvarnim zadacima, što je neprocenjivo iskustvo za svakoga ko tek ulazi u svet virtuelne asistencije.

Rad sa preduzetnicima pruža polaznicima mogućnost da odmah primene ono što su naučili tokom obuke. Iako na početku to može biti besplatna saradnja, često se dešava da se, nakon što preduzetnici prepoznaju vrednost i doprinos VA, ta saradnja pretvori u plaćen posao. Ovaj proces ne samo da pomaže polaznicima da stvore praktično iskustvo, već im otvara vrata za dugoročnu profesionalnu saradnju.

Ovaj koncept omogućava polaznicima da se oslobode početnog straha od prvih klijenata, jer imaju priliku da rade u okruženju koje podržava njihov razvoj, a istovremeno ih priprema za buduće plaćene angažmane. Na taj način, oni ne samo da razvijaju svoje tehničke veštine, već grade i poslovne odnose koji im mogu biti od koristi u daljoj karijeri.

Pročitaj još sličnih tekstova